A mikrocement zuhanykabin modern, elegáns és praktikus megoldás a fürdőszobákban. Mivel a zuhanykabinban a felületet közvetlenül éri a nedvesség, minden apró lépést gondosan szükséges megtervezni. Ahhoz, hogy a mikrocement tartós és megbízható megoldás legyen otthonunkban, fontos, hogy a megfelelő folyókát vagy padlóösszefolyót válasszuk hozzá. Ebben a blogposztban bemutatjuk, mire kell figyelni a választás során, és milyen típusok közül választhatunk.
Zuhanyfolyóka vagy padlóösszefolyó?
Zuhanyfolyóka vagy padlóösszefolyó?
A folyóka alakjának kiválasztása az elsődleges szempont, a fürdőszobai építési munkálatok első kérdéseinek egyike. Nézzük is, hogy mely két legáltalánosabb típus közül tudunk választani:
Zuhanyfolyóka: a zuhanyfolyóka hosszúkás, egyenes kialakítása letisztult megjelenést biztosít, és nagyobb vízelvezetési kapacitással rendelkezik. Egy jól beépített folyóka a végleges burkolattal egy szintben van, így elkerülhetők az esetleges sérülések, a többlet víz pangása a felületen.
Padlóösszefolyó vagy pontfolyóka: ez a hagyományosabb megoldás, amely egy ponton gyűjti össze
a vizet. Kisebb fürdőszobákban is jól működik, kör vagy négyzet alakban érhető el. Használatakor a lábbal érezhető az összefolyó, ám egy szakszerűen beépített, minőségi folyóka felülete nem okozhat sérülést.
Amennyiben a tuskabin nagysága engedi, tapasztalatunk és véleményünk szerint a zuhanyfolyóka esztétikusabb, kényelmesebb választásnak bizonyul, modern megjelenésével kitűnően illik a fugamentes mikrocement zuhanykabin egyediségéhez.
A folyóka anyaga
A folyóka anyaga nem csupán esztétikai szempont. A folyóka színe, kinézete fontos, hogy harmonizáljon a fürdőszobánk stílusával, de választásunkat mindenképp mérlegeljük a lefolyó funkcionális tulajdonságai mentén is.
Rozsdamentes acél: tapasztalataink alapján a legnépszerűbb választás, mivel ellenáll a korróziónak, hosszú élettartamot biztosít, és modern megjelenést kölcsönöz. Ez a típus drágább megoldás, azonban hosszú távon garantáltan kifizetődő.
Műanyag: műanyag opciók is elérhetők, amelyek költséghatékonyabbak, de kevésbé tartósak és esztétikailag kevésbé vonzóak. Általában a műanyag folyókákat, padlóösszefolyókat kültéren alkalmazzák, de elvétve beltéren is találkozni velük.
Amennyiben beltéri zuhanykabint szeretnénk, minden esetben a rozsdamentes megoldásokat javasoljuk. A rozsdamentes acélból készült folyókák – legyen az hosszúkás vagy pontfolyóka – tartósságukkal hosszú távon szolgálják kényelmünket, az esztétikai szempontokat figyelembe véve pedig beleolvadnak a dekorbeton felületbe, szinte eggyé válnak a mikrocement burkolatokkal.
A folyóka színe és mintázata
A folyóka színe és mintázata fontos szerepet játszik a fürdőszoba esztétikai megjelenésében. A színek széles skálájából választhatunk, a klasszikus rozsdamentes acéltól a feketéig vagy akár a rosegold árnyalatokig, amelyek egyediséget adnak a térnek. A mintázatok is változatosak lehetnek, a minimalista, letisztult vonalaktól egészen a díszesebb, geometriai formákig, amelyek a padló látványos elemévé tehetik a folyókát.
A gyártóvállalatok palettájában elérhető színek és mintázatok kombinációja szinte végtelen, illetve szubjektív véleményünkkel nem célunk befolyásolni titeket. Annyi biztos, hogy a folyóka választásakor vegyétek figyelembe a szaniterek színét, stílusát, illetve amennyiben terveztek a fürdőszobába valamilyen uralkodó alakzatú dekorációt (pl. kör alakú tükör, hullám alakú óra stb.), válasszatok hasonló mintázatú folyókát hozzá. A megfelelő szín, stílus és minta kiválasztása segít abban, hogy a folyóka harmonikusan illeszkedjen a fürdőszoba stílusához és kiegészítse annak designját.
Beépítés és karbantartás
Pályafutásunk során találkoztunk olyan ügyfél esettel, ahol a gondosan kiválasztott, minden design elemmel harmonizáló különlegesen szép folyókát Ausztráliából rendelték, de bonyolultsága miatt a többedik szakember sem vállalta annak beépítését. Ez egy léleknek és pénztárcának egyaránt fájó kompromisszum volt. A beépítés és karbantartás egyszerűsége a szakemberek, szakágak és az ügyfél közös érdeke, hiszen minden egyszerű, általánosnak vélt folyamat csökkenti a munkavégzés közben elkövethető hibalehetőségek számát. Nézzük, mik is a különbségek a padlóösszefolyó és folyóka között.
Hosszúkás folyóka: hosszúkás folyóka zuhanyzó egyik oldalán helyezkedik el, és hosszanti irányban vezeti el a vizet. Ez egyszerűbbé teszi a padló lejtésének kialakítását, mivel elegendő egy irányba, a folyóka felé lejtést biztosítani. A lineáris kialakítás nagyobb vízfelület lefedését teszi lehetővé, így ideális választás nagyobb zuhanyzókhoz. Ez a megoldás általában nagyobb felületet foglal el, így a víz és szennyeződések eloszlása is egyenletesebb, a rács alatt gyűlik össze. Könnyen kivehető, jól hozzáférhető megoldás.
Padlóösszefolyó, pontfolyóka: a padlóösszefolyó egy kisebb területen gyűjti össze a vizet, így a zuhanykabin padlójának lejtését minden oldalról egy pontra kell kialakítani. Ez precíz munkát igényel, hogy a víz hatékonyan lefolyjon anélkül, hogy bárhol megállna. A pontfolyóka telepítése rugalmasabb lehet, mivel kisebb helyen is elfér, de a pontos lejtés elengedhetetlen. Ez a kivitel kisebb nyílással rendelkezik, ezért a szennyeződések könnyebben elakadhatnak benne, ami gyakori tisztítást igényel. A tisztítása kissé nehézkes lehet, mivel egy kisebb területre koncentrálódik a szennyeződés.
Ahogyan fentebb is írtuk, amennyiben a zuhanykabin mérete engedi, érdemes a hosszúkás folyókára tenni a voksunkat, hiszen a vízelvezetés kialakítása, telepítés, karbantartás egyszerűsége miatt hosszabb távú végeredményt érhetünk el. A kiválasztásnál pedig törekedjünk az egyszerűségre, amennyiben különlegesebb típusra esik a választásunk, a műszaki tartalmat egyeztessük a beépítést végző szakemberrel.
Vízszigetelés fontossága
A vízszigetelés fontossága kiemelt a szempont dekorbeton zuhanykabin tervezésekor. A vízszivárgás, vízelvezetés nem megfelelő kivitelezése, visszapárásodás minden burkolat ellensége, nincs ez másként a dekorbeton rendszerek esetén sem. Ugyan a végleges glettbeton felület jól állja a nedvességet, vizet, az illesztések, találkozások mentén nem jól végzett munkálatok hosszú távú károkat okozhatnak.
A megfelelő vízszigetelés megakadályozza, hogy a víz beszivárogjon a padló alatti rétegekbe, ami hosszú távon szerkezeti károkat okozhat, például penészesedést vagy burkolat felválását. Ezenkívül a szakszerű vízszigetelés biztosítja, hogy a mikrocement és az alatta lévő szerkezet teljesen védett legyen a víz okozta károsodásoktól, így a zuhanykabin hosszú élettartamú és megbízható marad. Az általunk készített Technológiai Útmutatóban több ilyen tippet ismertetünk, melyeket a beépítést végző szakembernek mindenféleképpen érdemes megmutatni.
Javaslatunk
A megfelelő folyóka kiválasztása mikrocement zuhanykabinba több szempont figyelembevételét igényli. Fontos a típus, az anyag, a vízszigetelés, az esztétikai szempontok, a beépítés és a karbantartás. Amennyiben tehetjük, válasszunk rozsdamentes, lineáris alakú folyókát – akkor is, ha ez drágább, mint a műanyag, padlóösszefolyó változatok. És milyen típust érdemes választani? Ebben nem tudunk segíteni, hiszen ahány ügyfél, annyi féle pénztárca, stílusbéli elképzelés, ám több kivitelező tapasztalata alapján azt javasoljuk, hogy a folyóka keresztmetszete hasonlóképp nézzen ki a könnyű beépíthetőség, esztétikus végeredmény és kényelmes használat érdekében:
A típusról bővebben itt: Geberit CleanLine 60 Duschrinne für dünne Bodenbeläge, 90 cm 154.458.00.1 – MEGABAD
Ha figyelembe vesszük ezeket a tényezőket, biztosak lehetünk benne, hogy a mikrocement zuhanykabinunk nemcsak gyönyörű, hanem praktikus és tartós is lesz. Látogass el bemutatótermünkbe, ahol szakértő kollégáink segítenek a mikrocement zuhanykabint érintő kérdésekben és segítenek álmai fürdőszobájának megtervezésében vagy nézz szét webshopunkban!